• DNI GRODZISKA
  DNI GRODZISKA
 • DOŻYNKI
  DOŻYNKI
 • ZESPÓŁ REGIONALNY
  ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
 • GRODZISKIE KAPELE
  GRODZISKIE KAPELE
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
 • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
  ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
 • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
 • ZESPÓŁ TANECZNY
  ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
 • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
 • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
 • OŚRODEK KULTURY
  OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

JUBILEUSZ 50-LECIA ZESPOŁU REGIONALNEGO „GRODZISZCZOKI”

DSC 0249W sobotę, 15 czerwca 2024r. Zespół Regionalny „Grodziszczoki” celebrował swój 50-letni jubileusz działalności artystycznej. Jest to działalność zamykająca się w kręgu grodziskiego folkloru, grodziskiej kultury i jej specyfiki. Tworzą ją dynamiczne, żywiołowe tańce grodziskie, skoczne pieśni i przyśpiewki, okraszone codzienną, grodziską gwarą oraz liczne obrzędowe widowiska, w których te wszystkie elementy wchodzą wraz z ludźmi na scenę pewnie i z przytupem, by z udziałem autentycznych strojów, rekwizytów i całej scenicznej oprawy przenieść nas w inny, dawny, tajemniczy i odległy świat wiejskiego życia – tchnącego urodą i prostotą minionego wieku.
Jubileuszowa gala rozpoczęła się o godz. 17.00 występem Zespołu „Grodziszczoki”, który zadedykował zaproszonym gościom część przygotowanego na tę okoliczność repertuaru. Kolejno na scenie pojawiły się zespoły „Wiola” i „Leszczynka”, które zadedykowały naszym Jubilatom odśpiewaną formę życzeń. Sceniczne występy zakończyło powtórne wejście Zespołu „Grodziszczoki”.
Kiedy tańcom i śpiewom stało się zadość, przyszła pora na oficjalne gratulacje i podziękowania dla Zespołu. Piękne życzenia za kultywowanie tradycji i promowanie grodziskiej kultury przekazali członkom Zespołu Wójt Gminy, pan Jacek Chmura oraz zastępca Przewodniczącego Rady Gminy pan Kazimierz Matuszek. Wraz z Listami gratulacyjnymi władze gminy przekazały na ręce Zespołu dwie lniane sukmany, które wzbogacą dotychczasową garderobę „Grodziszczoków”.
Podziękowania wraz z wyrazami uznania i bukietami kwiatów otrzymały od Wójta, panie Maria Dąbek i Wanda Kuras, jako najstarsze i najbardziej zasłużone członkinie Zespołu.
Gratulacje wraz z upominkami przekazały naszym Jubilatom też inne osoby oraz zaproszone zespoły. W tym gronie znalazł się pan Damian Drąg – Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, pani Maria Krzeszowska i pan Grzegorz Krzeszowski, pan Jerzy Gdański – Przewodniczący Rady Gminy wraz z małżonką, pracownicy Ośrodka Kultury oraz przedstawiciele zespołów „Wiola”, „Leszczynka” i Kapeli Ludowej.
Doniosłość chwili podkreślił okolicznościowy tort, przy którym odśpiewano „Sto lat” i wzniesiono toast. Teraz już na wszystkich czekało wspólne biesiadowanie przy muzyce kapeli ludowej. Od godziny 19-tej w parku za Ośrodkiem Kultury rozpoczęła się grodziska potańcówka, która przyciągnęła spore rzesze miłośników zabawy na świeżym powietrzu. Uczestników sobotniej zabawy wspierało również kulinarne stoisko KGW i strażaków z Grodziska „Miasteczka”.