• DNI GRODZISKA
    DNI GRODZISKA
  • DOŻYNKI
    DOŻYNKI
  • ZESPÓŁ REGIONALNY
    ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
  • GRODZISKIE KAPELE
    GRODZISKIE KAPELE
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
  • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
    ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
    ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
    ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  • OŚRODEK KULTURY
    OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

WIECZORNICA POŚWIĘCONA BOHATEROM II WOJNY ŚWIATOWEJ

DSC 0939W piątkowy wieczór 8 listopada br. w Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym grodziska społeczność oddała cześć bohaterom II wojny światowej i wszystkim poległym w obronie Ojczyzny. Wieczornica ta była również preludium do obchodów Narodowego Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada.

Młodzież z Zespołu Szkół w Grodzisku Dolnym wprowadziła nas w atmosferę wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej prezentując widowisko powstałe na kanwie powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, którego adaptacji scenicznej dokonały panie Monika Fila i Alicja Dubiel. Hasłem przewodnim przedstawienia było: „Pięknie żyć i pięknie umierać”, którym kierowali się główni bohaterowie utworu, gdyż „w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia...” i wcielić w życie dwa wspaniałe ideały - braterstwo i służbę.

Trzech przyjaciół - Jan Bytnar, Aleksy Dawidowski i Tadeusz Zawadzki - wiosną 1939 roku kończą prestiżowe warszawskie liceum i zdają maturę. Przed nimi studia, realizacja życiowych planów. Jednak jesienią wybucha wojna. Ani jeden z nich nie ma wątpliwości, gdzie jest ich miejsce i jakie mają obowiązki. W okupowanej przez Niemców Warszawie prowadzą walkę konspiracyjną, potem walczą w Grupach Szturmowych. Przyjmują pseudonimy: Zośka (Tadeusz Zawadzki), Rudy (Jan Bytnar), Alek (Aleksy Dawidowski). Stanowią wzór wzajemnego oddania i przyjaźni - organizują Akcję pod Arsenałem, by odbić Rudego z rąk Gestapo, a on sam, mimo nieludzkich tortur, nie wydaje nazwisk kolegów. Główni bohaterowie giną: Rudy zamęczony przez Gestapo umiera na rękach swoich kolegów, którzy odbili go w Akcji pod Arsenałem. Alek - ranny w czasie tej akcji umiera prawie jednocześnie z Rudym. Powieść jest wstrząsającym dokumentem poświęcenia, oddania i patriotyzmu młodych Polaków, którzy walkę w obronie Ojczyzny postawili ponad wszystkie wartości.

Nasza młodzież doskonale wczuła się w odgrywane role, oddając klimat tamtych czasów oraz osobowości bohaterów. Płynące ze sceny treści poruszyły nie tylko serca, ale i umysły widzów. Wspaniale również zostały oddane realia obyczajowe tamtych czasów, zarówno w kreacji postaci, jak i ich zachowaniu. Dodatkowym atutem przedstawienia były piosenki zaprezentowane przez Brygidę Bartnik i Patrycję Wojnarską oraz poezja w wykonaniu Julii Majkut.

Wieczór zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Galeria zdjęć