• DNI GRODZISKA
    DNI GRODZISKA
  • DOŻYNKI
    DOŻYNKI
  • ZESPÓŁ REGIONALNY
    ZESPÓŁ REGIONALNY "GRODZISZCZOKI"
  • GRODZISKIE KAPELE
    GRODZISKIE KAPELE
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZO-OBRZĘDOWY "LESZCZYNKA"
  • ZESPÓŁ ŚPIEWACZY
    ZESPÓŁ ŚPIEWACZY "WIOLA"
  • ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
    ORKIESTRA DĘTA Z GRODZISKA DOLNEGO
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "KRASNOLUDKI"
  • ZESPÓŁ TANECZNY
    ZESPÓŁ TANECZNY "MAŁE GRODZISZCZOKI"
  • ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
    ZAJĘCIA PLASTYCZNE I RĘKODZIELNICZE
  • ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
    ZAJĘCIA WOKALNO- INSTRUMENTALNE
  • OŚRODEK KULTURY
    OŚRODEK KULTURY

AKTUALNOŚCI

STOWARZYSZENIE „TURKI GRODZISKIE” UHONOROWANE ORDEREM ŚWIĘTEGO STANISŁAWA

OkadkaGrodziskie Turki wpisały się już na stałe w kulturalno-obyczajowy krajobraz naszej gminy. Są częścią nie tylko wielkanocnej tradycji, ale też współczesną wizytówką Ziemi Grodziskiej. Ta piękna wielopokoleniowa społeczna służba i wierność lokalnej tradycji sprawiły, że grodziskie Turki w 2018 roku otrzymały wpis na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Od 2007 roku wszystkie oddziały Turków istniejące w gminie Grodzisko Dolne skupiają się w ramach Stowarzyszenia „Turki Grodziskie”. By docenić rangę i wartość reprezentowane przez tutejsze straże wielkanocne, w roku ubiegłym Stowarzyszenie „Turki Grodziskie” otrzymało sztandar ufundowany przez pana Wiesława Fleszara, członka  Kapituły Św. Floriana w Polsce. To właśnie z inicjatywy darczyńcy sztandaru stowarzyszenie turków mogło się ubiegać obecnie o jego odznaczenie z rąk Wielkiej Narodowej Kapituły Orderu Świętego Stanisława w Polsce. 

Order Świętego Stanisława został ustanowiony 7 maja, zaś jego pierwsze insygnia wręczył sam król Stanisław August Poniatowski po uroczystej mszy w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu 8 maja 1765 roku. Zgodnie z tradycją inauguracja orderu stała się dniem Święta Orderowego.

Inwestytura Orderu Świętego Stanisława odbyła się w dniu 12 maja br. w warszawskiej Bazylice Św. Krzyża. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 mszą św. którą celebrował biskup senior diecezji drohiczyńskiej, Antoni Pacyfik Dydycz w koncelebrze ks. Zygmunta Berdychowskiego – proboszcza tamtejszej parafii i ks. kanonika Jana Kucy – proboszcza Parafii Grodzisko Dolne.

Na warszawskie uroczystości pojechały wszystkie oddziały Turków z naszej gminy, na czele z Wójtem Jackiem Chmurą, dyrektor Ośrodka Kultury – Katarzyną Mach-Wawrzaszek, O. Pawłem Chmurą, radnym Stanisławem Krylą oraz całą Orkiestrą Dętą.

Po uroczystej mszy świętej nastąpiło uhonorowanie sztandaru Stowarzyszenia Turki Grodziskie Orderem I klasy. Ordery III klasy z rąk Wielkiego Mistrza otrzymali ponadto wieloletni, zasłużeni komendanci oddziałów – Tadeusz Różycki, Stanisław Czerwonka i Zbigniew Rydzik. Tak dobiegła końca część główna. Teraz przyszła pora na pokazowe akcenty.

W paradnym wojskowym szyku, przy wtórze orkiestry komendanci poprowadzili swe oddziały przez Krakowskie Przedmieście na plac Zamkowy. Tutaj przy licznie zgromadzonej publiczności miała miejsce defilada z elementami musztry paradnej. Trzeba zauważyć, że to wyjątkowe wielkanocne wojsko zrobiło na warszawiakach niemałe wrażenie i jakże przepięknie prezentowało się na tle Zamku Królewskiego.

Galeria zdjęć